Zmiana organizacji ruchu w rejonach cmentarzy

1125
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY / LUBSKO | W związku z listopadowym świętem, organizacja ruchu w rejonie cmentarzy będzie zmieniona. Nie jedźmy więc na pamięć, zwracajmy uwagę na oznakowanie dróg i stosujmy się do niego. Pamiętajmy również o bezwzględnym stosowaniu się do poleceń policjanta kierującego ruchem.

Ogólnopolskie działania „Dzień Wszystkich Świętych” potrwają do 3 listopada. W związku z przewidywanym zwiększeniem natężenia ruchu pojazdów i pieszym nad bezpieczeństwem
mieszkańców powiatu oraz przyjezdnych będą czuwali policjanci z żarskiej komendy, wspomagani przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Miejskiej. W rejonie cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu drogowego.

Cmentarz w Żarach

Do cmentarza przy ulicy Szpitalnej w Żarach będzie można dojechać ulicą Słowackiego. Ulicą Szpitalną, od strony ulicy Żagańskiej do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza. Dojazd do cmentarza będzie również możliwy ulicami Boya-Żeleńskiego i Dąbrowskiego, które na czas trwania zmiany organizacji ruchu drogowego będą ulicami jednokierunkowymi, a także ul. Słowiczą. Zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywać od 30 października do 2 listopada włącznie. Do ulicy Szpitalnej nie będzie możliwy wjazd od ulicy Akacjowej (od strony działek ogrodowych – przejazdu kolejowego).

Parkingi jak co roku zlokalizowane będą na ulicy Szpitalnej, na odcinku od ulicy Żagańskiej do ulicy Sienkiewicza oraz dwa parkingi przy cmentarzu. Wyjazd z głównego parkingu będzie odbywał się ulicami Łokietka i Konopnickiej w kierunku Alei Wojska Polskiego, natomiast z drugiego parkingu położonego przy cmentarzu będzie możliwy ulicami: Słowiczą i Warsztatową w kierunku ulicy Żagańskiej.

W związku z przewidywanym dużym natężeniem ruchu pojazdów zwracamy się z prośbą o niedojeżdżanie do samego cmentarza oraz korzystanie z bezpłatnej komunikacji miejskiej w
Żarach. Przystanek autobusowy zlokalizowany będzie na ulicy Żagańskiej w rejonie byłego klubu garnizonowego. W rejonie cmentarza, na ul. Szpitalnej wyznaczony zostanie również postój „TAXI” – na nowym parkingu w rogu cmentarza.

Wykaz przebiegu linii komunikacji miejskiej w okresie 31 października – 2 listopada:

1. ZGORZELECKA – ZAWISZY CZARNEGO: ​
Zgorzelecka – Okrzei – Katowicka – Serbska – Moniuszki – Wieniawskiego – Paderewskiego – Czerwonego Krzyża – Żabikowska – Ułańska – Podwale – Żagańska – Zawiszy Czarnego oraz z powrotem, w godzinach 8:00 – 17:30, z częstotliwością co godzinę w dniach 31 października i 2 listopada oraz co pół godziny w dniu 1 listopada.
2. ŻAGAŃSKA – SZKLARSKA:
Żagańska – Bohaterów Getta – al. Wojska Polskiego – Pułaskiego – Grunwaldzka – Szklarska oraz z powrotem, w godzinach 8:00 – 17:30, z częstotliwością co dwie godziny w dniach 31 października i 2 listopada oraz co pół godziny w dniu 1 listopada.

Cmentarz w Kunicach

Dojazd do cmentarza poprowadzony zostanie drogą jednokierunkową od ul. Pułaskiego, za skrzyżowaniem z ul. Marszowską, a wyjazd ul. Pionierów w kierunku ul. Pułaskiego.

Cmentarz w Lubsku

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać od 29 października do 2 listopada 2021 roku:
– ulica Pokoju na odcinku od ulicy Szpitalnej do ulicy Jodłowej będzie wyłączona z ruchu,
– ulica Szpitalna od skrzyżowania z ulicą Poznańską do ulicy Warszawskiej będzie jednokierunkowa,
– ulica Jasna i Pokoju będą jednokierunkowe w kierunku obwodnicy miejskiej,
– ulica Krótka będzie wyłączona z ruchu,
Główny parking będzie znajdował się przy ulicy Szpitalnej.

Zadbajmy o bezpieczeństwo

– wybierając się na cmentarz zabierzmy ze sobą tylko niezbędną ilość pieniędzy,
– podczas porządkowania grobów, telefony oraz torebki trzymajmy przez cały czas przy sobie, nie pozostawiajmy ich na ławce czy płycie nagrobków,
– samochody parkujmy w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu w ruchu drogowym , jak również nie utrudniały parkowania innym kierowcom,
– pamiętajmy, aby w pojazdach nie pozostawiać żadnych cennych przedmiotów typu torebki, nawigacje i telefony, gdyż mogą one stać się przedmiotem kradzieży,
– jeżeli mieszkamy w pobliżu cmentarzy, jeśli to możliwe wybierzmy się tam na pieszo lub komunikacją miejską.

Pamiętajmy również o tym, aby zabezpieczyć nasze mieszkanie przed kradzieżą. Sprawdźmy, czy ​wszystkie okna i drzwi są zamknięte, w przypadku, kiedy wyjeżdżamy na kilka dni poprośmy sąsiada żeby zwrócił uwagę na to, kto pojawia się w rejonie naszej posesji.

Z uwagi na to, iż szybko robi się szaro i ciemno przypominają również o noszeniu odblasków przez pieszych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście, a w szczególności w małych miejscowościach, gdzie cmentarze usytuowane są często w małej odległości od drogi.

kom. Aneta Berestecka