Biało-czerwono na fotografii

692
I miejsce - Małgorzata Fudali Hakman

ŻARY | W ubiegłym roku Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego po raz pierwszy ogłosiło konkurs fotograficzny „W barwach narodowych”. W tym roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się druga edycja tego konkursu.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ogromnie się cieszymy, że tak dużo osób wzięło udział w II edycji konkursu fotograficznego „W barwach narodowych” – mówi dyrektor muzeum Małgorzata Cegielska. – Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji wspólnie mogliśmy mocniej przeżyć i upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości.

Zdjęcie na konkurs należało wykonać 11 listopada na terenie powiatu żarskiego, a w kadrze powinna znaleźć się przynajmniej jedna osoba i oczywiście barwy narodowe. Spośród nadesłanych prac, jury w składzie Hubert Bąk, Marcin Kurkus, Jarosław Szczepaniak, Magdalena Lipka i Marcin Mondorowicz wybrało trzy najlepsze i przyznało nagrody.

Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Fudali Hakman, drugie – Katarzyna Kursa, a trzecie – Barbara Buczek. Dla zdobywców pierwszych trzech miejsc przygotowano dyplomy i nagrody pieniężne: I miejsce – 400 zł, II miejsce – 300 zł i III miejsce – 200 zł. Dla pozostałych uczestników dyplomy za udział.

– Wybrałem zdjęcie numer 15 ze względu na jego przekaz. Zdjęcie według mnie jest bardzo interesujące, ponieważ cała uwaga skupia się na oczach tej Pani, które bardzo dużo mówią. Z jednej strony widzę w nich zamyślenie, a z drugiej czuję, że ta Pani coś przeżywa. Bardzo ciekawie wypełniony jest kadr w prawym górnym rogu jak i dolnym lewym. Widzę w tej kompozycji pewną relację biało-czerwonej flagi, a z drugiej znicz, który jest symbolem pamięci o tych, którzy odeszli. Mimo, że wzrok przeważa w tej kompozycji, to jednak ta relacja flagi i znicza jest bardzo zastanawiająca i można ją interpretować na wiele sposobów. Z racji tego, że lubię taką nieoczywistość w zdjęciach to zdjęcie jest dla mnie bardzo intrygujące – napisał o zwycięskiej fotografii członek jury Marcin Kurkus.

II miejsce – Katarzyna Kursa
III miejsce – Barbara Buczek

ATB