Bezpłatna mammografia w Żarach

740

ŻARY | Już teraz kobiety pomiędzy 50. a 65. rokiem życia mogą się rejestrować na bezpłatne badania, które będą wykonywane w Żarach 14 i 15 lipca w przychodni przy ul. Skarbowej.

Mammografia wykrywa raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy nie ma żadnych niepokojących objawów. Wcześnie rozpoczęte leczenie zwiększa szansę na stuprocentowe wyleczenie. Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok. Skierowanie nie jest potrzebne. Mammografia trwa zaledwie kilka minut. Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk jest konieczny, żeby uzyskać odpowiednią wiarygodność badania.
Szczególnie zachęcamy pacjentki z rocznika 1972 / 1971 / 1970 …, które nie miały nigdy wykonywanych bezpłatnych badań mammograficznych.
Dlaczego warto robić mammografię? Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie.
Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

ATB (źródło: www.diagnostyk.pl)