Wałek na agenta. Oszust naciąga właścicielkę biura rachunkowego

1816

Powiat Żary | Oszust zadzwonił na telefon stacjonarny biura rachunkowego informując, że jest funkcjonariuszem CBŚP, a pieniądze na rachunku pokrzywdzonej są zagrożone. Kobieta przekazała dane dostępowe do konta, z którego wypłacił 20 tys. złotych. Na szczęście dalsze działanie oszusta przerwali czujni pracownicy banku informując o sytuacji Policję.

Do zdarzenia doszło na terenie powiatu żarskiego we wtorek, 16 lipca br.. Na telefon stacjonarny jednego z biur rachunkowych 61-letniej kobiety, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP. Oszust poinformował pokrzywdzoną, że aby zabezpieczyć jej pieniądze na koncie przed atakiem hakerów potrzebuje danych i haseł dostępowych do konta.  Kobieta przekazała je nieznajomemu, a ten z  konta wyprowadził 20 tys. złotych. Na tym jednak nie zakończyła się ta historia. Oszust polecił kobiecie, aby udała się do banku w celu odblokowania limitów konta, żeby  możliwe było wykonanie dalszych przelewów. Opowiadał przy tym, że obserwują ją oszuści, a w zmowie z nimi jest nawet pracownica banku. Pokrzywdzona  poszła do banku,  jednak jej zachowanie  wzbudziło podejrzenie wśród czujnych pracowników, którzy zorientowali się,  że może dojść do przestępstwa i na miejsce wezwali Policję. 

 Na szczęście  przytomne zachowanie i szybka reakcja pracowników banku spowodowały, że pozostała gotówka znajdująca się na koncie pokrzywdzonej była bezpieczna,  a dalszy atak   oszustów  został udaremniony.

Aby zapobiegać tego typu sytuacjom lubuscy policjanci często spotykają się z pracownikami banków i instytucji finansowych i uczestniczą we wspólnych szkoleniach. Cel jest jeden uczulić pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami, aby rozpoznali niebezpieczną sytuację,  w porę zareagowali przerywając proces przekazywania pieniędzy oszustom oraz powiadomili Policję.

Policjanci przestrzegają przed oszustami. Należy być nieufnym wobec nieznajomych, w szczególności, gdy chodzi o przekazywanie pieniędzy.  Pamiętajmy o tym, że policjanci nigdy nie żądają wpłaty pieniędzy.O każdej próbie lub  oszustwie należy, bez zbędnej zwłoki poinformować Policję dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu 112.

MK, źródło: kom. Aneta Berestecka KPP Żary