Charytatywnie, ale nieco inaczej

549

REGION | Autorka charytatywnych bajek dla dzieci regularnie spotykała się z młodymi czytelnikami. Ewa Kołodziejczyk zachęcała w ten sposób zarówno do czytelnictwa, jak i pomagania chorym dzieciom. Dziś spotkania autorskie nie są możliwe w tradycyjnej formie.

– Do tej pory, w ramach działań Stowarzyszenia „Żar Serca” osobiście jeździłam do szkół i przedszkoli, gdzie spotykałam się z dziećmi – mówi Ewa Kołodziejczyk. – Swoją drogą, bardzo to lubię.

Takie spotkania autorskie, promujące trzy części przygód jaszczurki Cziczi, nie mogą się obecnie odbywać. Dotarcie do potencjalnych odbiorców charytatywnych bajeczek możliwe jest dziś praktycznie tylko przez internet.
– Udało mi się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego do nowego projektu, dzięki któremu będę mogła spotkać się z dziećmi, pomimo zawieszenia zajęć szkolnych – mówi Ewa Kołodziejczyk. – Powstaje właśnie film, coś w rodzaju spotkania autorskiego, ale wzbogacony jeszcze o dodatkowe materiały pokazujące miejsca, które w książeczkach odwiedzała jaszczurka Cziczi. Mam nadzieję, że taka forma przyjmie się i będzie ciekawa dla młodego odbiorcy. Nie powiem dokładnie o czym są książki, aby dzieci chciały same to odkryć czytając kolejne książeczki o tej bajkowej podróży – dodaje.

Projekt ten poświęcony jest czwórce podopiecznych Stowarzyszenia „Żar Serca”, a dokładnie Julii i Kacprowi z Żar, Wiktorii z Wałbrzycha oraz Gabrysiowi spod Warszawy.
Na filmie będzie można ich zobaczyć, a także dowiedzieć się przy okazji, gdzie i w jaki sposób nabyć książeczki dla dzieci, z których dochód przeznaczony zostanie na ich leczenie i rehabilitację. Projekt skierowany jest do szkół podstawowych z terenu województwa lubuskiego, konkretnie dotyczy klas 1-3. Dyrektorzy lub nauczyciele mogą wysłać zgłoszenie deklarując chęć udziału. Zainteresowani otrzymają film, który może być rozesłany uczniom przez Librusa. Dzieci będą go mogły obejrzeć w domach, z rodzicami, w ramach urozmaicenia od typowo szkolnych zajęć. A to nic nie kosztuje. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 608 616 971.

Dodatkowo, spośród zgłoszonych szkół, wylosowane zostaną trzy, które otrzymają do swoich bibliotek komplety bajek z przygodami charytatywnej jaszczurki.
– Mam nadzieję, że w ten sposób uda się dotrzeć z moimi bajeczkami do kolejnego grona dzieciaczków i zarazić ich zamiłowaniem do czytania i jednocześnie dobroczynnością – mówi Ewa Kołodziejczyk.
Film nie zastąpi wprawdzie spotkania z autorką, nie daje możliwości rozmowy, zadawania pytań, ale z drugiej strony – może dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Trzeba pamiętać, że nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia jest pomaganie chorym dzieciom. Tak było od samego początku. Od momentu, gdy wydana została pierwsza charytatywna książeczka Ewy Kołodziejczyk. A w zasadzie jeszcze wcześniej. W momencie, gdy zrodził się pomysł „Pomagania przez czytanie”.
Wszyscy zainteresowani działalnością Stowarzyszenia „Żar Serca” oraz możliwościami wsparcia chorych dzieci, więcej informacji znajdą na stronie internetowej zarserca.pl,
a także na facebooku – www.facebook.com/PomaganiePrzezCzytanie/.

Andrzej Buczyński