Muzeum nie tylko na żywo

636
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Miejskie Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego po pandemicznej przerwie otwarte jest ponownie od 8 maja. Nadal jednak obowiązują pewne ograniczenia.

Kiedy można zajrzeć do muzeum mieszczącego się przy Pl. Kardynała Wyszyńskiego? Jeśli chodzi o weekendy, placówka otwarta jest dla wszystkich w soboty od godz. 12.00 do 16.00, natomiast w niedziele od 14.00 do 18.00.
W dni powszednie, od wtorku do piątku, czas pomiędzy godz. 10.00 a 12.00 zarezerwowany jest dla seniorów. Natomiast już bez ograniczeń wiekowych placówka zaprasza od 12.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 16.00.

Obowiązują ograniczenia co do ilości zwiedzających. Jednocześnie może być nie więcej, niż pięć osób. A co za tym idzie, muzeum do odwołania nie przyjmuje grup zorganizowanych.
Podobnie, jak to ma miejsce jeszcze w wielu innych instytucjach, czy choćby w sklepach, również w budynku muzeum podczas zwiedzania obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Przy wejściu należy zdezynfekować ręce, chyba że ktoś ma ze sobą jednorazowe rękawiczki.

Jeśli chodzi o nowe ekspozycje, kilka dni temu pojawiła się wystawa czasowa „Współczesne odbicie dawnych Żar”. To blisko siedemdziesiąt reprodukcji dawnych pocztówek, którym towarzyszą zdjęcia wykonane w maju tego roku. Pary zdjęć przedstawiają te same, wybrane miejsca w różnych częściach miasta.

Co ciekawe, całą wystawę można obejrzeć również w internecie. Wszyscy, którzy zainteresowani są tym, jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat, mogą zajrzeć
na stronę www.facebook.com/MuzeumZary.

– Zachęcam do odwiedzania i polubienia naszej facebookowej strony, gdzie na bieżąco pojawiać się będą różne informacje na temat działalności muzeum – mówi dyrektor Małgorzata Cegielska. – Ale przede wszystkim zachęcam, aby odwiedzać nas osobiście. ATB