Uważaj! Oszustwo na „paczkę”

931
fot. KPP Żary

ŻARY | Nie daj się oszukać i dokładnie sprawdź, czy paczka, którą przyniósł kurier to, ta zamówiona przez ciebie. Pokrzywdzona zapłaciła za przesyłkę i straciła pieniądze.

Zakupy przez internet są bardzo popularne, szczególnie w sytuacji pandemii koronawirusa. Częściej decydujemy się na taki sposób realizowania swoich potrzeb, ograniczając tym samym kontakt z innymi osobami. Okazję do zdobycia łatwej i szybkiej gotówki wykorzystują oszuści. Jednym ze sposobów wyłudzenia pieniędzy jest oszustwo na „paczkę”. Do żarskiej jednostki wpłynęło tego typu zgłoszenie.

Do jednego ze sklepów w Żarach przyszedł nieznany pokrzywdzonej mężczyzna, który podał się za kuriera. Zapytał ekspedientkę, czy jest na miejscu szefowa, ponieważ ma dla niej paczkę za pobraniem. Kobieta poinformowała, że pracodawcy niestety nie ma, wówczas ten oświadczył, że za przesyłkę trzeba zapłacić kilkaset złotych. Kobieta zapłaciła i odebrała przesyłkę, oszust natomiast oddalił się w nieznanym kierunku. Następnie zatelefonowała do właścicielki sklepu z informacją, że odebrała dla niej paczkę. Niestety okazało się, że jej szefowa nie zamawiała i nie oczekiwała na żadną przesyłkę. Na opakowaniu nie było adresu oraz żadnych danych nadawcy ani odbiorcy.

Oto wskazówki, jak ograniczyć ryzyko utraty swoich pieniędzy:
– dokładnie sprawdź, czy zamawiałeś przesyłkę, którą przyniósł kurier, oraz czy widnieje na niej nadawca u, którego zakupiłeś towar, a także dane odbiorcy,
– niech nie kieruje Tobą pośpiech lub brak czasu kuriera, zawsze sprawdzaj stan przesyłki, czy nie została uszkodzona i co się w niej znajduje.

kom. Aneta Berestecka