Nowa jakość Twojej telewizji – od poniedziałku zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej!

642
fot. Andrzej Buczyński

REGION | Już 28 marca rozpocznie się zmiana standardu nadawania telewizji na standard DVB-T2/HEVC. W pierwszej kolejności na zmianę muszą być przygotowani mieszkańcy zachodniej Polski – proces rozpocznie się w województwach dolnośląskim i lubuskim. Następnie sukcesywnie nowy standard naziemnej telewizji obejmie cały kraj. Co ta zmiana znaczy, kogo dotyczy i jak się do niej przygotować? Odpowiadamy!

To prawdziwa pozytywna rewolucja dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej!
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.
Standard DVB-T2/HEVC przyniesie widzom wiele korzyści. Nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zarówno nowe jak i odbierane dotychczas kanały dostępne będą całkowicie za darmo. Zmiana oznacza jednak także większe wymagania względem telewizorów.
Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie posiadanie telewizora, obsługującego ten standard, albo dekodera (tunera) do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie programów naziemnych po 28 marca 2022 roku nie będzie możliwe.

Korzystam z kablówki – czy ja również muszę martwić się zmianą standardu?
Absolutnie nie! Warto pamiętać, że zmiany nie dotyczą widzów telewizji kablowej, satelitarnej czy internetowej. Zmiana dotknie jedynie tych, którzy korzystają z tradycyjnych anten i odbierają sygnał z nadajników naziemnych. Według różnych szacunków w takich sposób telewizję odbiera około 2 miliony telewidzów.

Korzystam z anteny – jak mogę sprawdzić czy jestem gotowy na nową telewizję naziemną?
Pierwszym krokiem od którego powinniśmy zacząć jest sprawdzenie czy telewizor gotowy na odbiór nowego standardu nadawania. Warto mieć przy sobie instrukcję obsługi – różne modele mogą posiadać nieco inne funkcje i tryby.
1. Włącz telewizor.
2. Znajdź i wejdź w USTAWIENIA.
3. Wybierz pozycję ODBIÓR NAZIEMNY
Na wyświetlonej liście szukamy pozycji „odbiór naziemny”, albo obrazka, który ją oznacza (może to być na przykład rysunek masztu nadającego sygnał lub anteny). Wybieramy ją i zatwierdzamy.
4. Uruchom AUTOMATYCZNE WYSZUKIWANIE PROGRAMÓW.
Zanim ją uruchomimy, pamiętajmy, że po zakończeniu wyszukiwania zmienią się wcześniejsze ustawienia wszystkich programów w telewizorze -mogą zmienić się ich numery na pilocie. ​Odbiornik może sam wyświetlić takie ostrzeżenie i poprosić nas o potwierdzenie. Jeżeli się zdecydujemy, uruchamiamy wyszukiwanie automatyczne. Telewizor zacznie sam wyszukiwać dostępne programy – pamiętajmy że może to potrwać bardzo długo – bądźmy cierpliwi.
5. Wyjdź z ustawień i przeszukaj nową listę kanałów. Kiedy skończy, wracamy do zwykłego trybu oglądania telewizji i sprawdzamy, czy pojawiły się programy nadawane w DVB-T2/HEVC.
6. Jeśli widzisz i odbierasz bez przeszkód kanały: TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Kobieta – Twój telewizor gotowy jest na odbiór nowej telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC!
7. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z odbiorem wymienionych wyżej kanałów – najprawdopodobniej potrzebujesz nowego dekodera. Zadzwoń na infolinię nr. (42) 25 35 430 i dowiedz się więcej!
Warto odwiedzić także stronę www.telewizjanaziemna.pl – tam dzięki wygodnej wyszukiwarce możemy upewnić się, że nasz telewizor przystosowany jest do odbioru nowego standardu – wystarczy wpisać model odbiornika i gotowe!
Można również wyszukać planszę testową Telewizji Polskiej SPRAWDZAM TV, na kanale NTV28. Jeśli widać obraz oraz słychać dźwięk oznacza to, że Twój telewizor lub dekoder najpewniej spełnia wymagania nowego standardu. Jeśli natomiast słyszysz dźwięk, a nie widzisz obrazu, konieczna jest wymiana sprzętu na zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Czy mogę otrzymać dofinansowanie do wymiany mojego urządzenia?
Najnowocześniejsze odbiorniki telewizyjne są już wyposażone w standard DVB-T2/HEVC lecz dla znacznej liczby posiadaczy telewizorów dostosowanie odbioru będzie wymagało dokupienia specjalnych dekoderów. Część gospodarstw domowych może nie być przygotowana na dodatkowy koszt zakupu odpowiedniego sprzętu pozwalającego na nieprzerwany odbiór telewizji.
Rząd przygotował specjalny program dofinansowania do zakupu sprzętu, niezbędnego do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej w nowej technologii. Program skierowany jest do gospodarstw domowych, które odbierały dotychczas sygnał cyfrowej telewizji naziemnej, u których może wystąpić deficyt środków na dostosowanego sprzętu do technologii DVB-T2/HEVC. Mogą one liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci dofinansowania na zakup dekodera lub telewizora.
21 marca ruszyła usługa składania wniosków w rządowym programie dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego (dekodera lub telewizora). Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem:
– Formularza online na platformie gov.pl
– Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej – lista placówek, gdzie można złożyć wniosek.
Po złożeniu wniosku otrzymasz specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie.​
Aby go otrzymać, wnioskodawca składając wniosek musi oświadczyć, iż bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.
Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem zrealizujesz w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Obecnie w programie zarejestrowało się już ponad 350 przedsiębiorców, co umożliwia realizacje świadczenia w 1750 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce.
Wyszukiwarka sklepów, w których zrealizujesz świadczenie dostępna jest na stronie dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka
Więcej informacji o rządowym programie dofinansowania znajdziesz na stronie lub dzwoniąc na infolinię pod numer 42 253 54 30 / pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl

Chcę kupić nowy sprzęt – na co muszę uważać?
Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki przy zakupie jest dokładne sprawdzenie parametrów oferowanego sprzętu. Starajmy się poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór telewizora czy dekodera – nieuczciwi sprzedawcy mogą liczyć na nasz pośpiech i chcąc sprzedać nam bezwartościowe urządzenie. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.
Urządzenia przystosowane do DVB-T2/HEVC powinny posiadać:
– funkcję odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2,
– obsługa standardu HEVC (możesz spotkać się też z określeniem H.265/MPEG-H),
– odbiór dźwięku w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości wejdź na specjalną stronę gov.pl/cyfrowaTV, zadzwoń na infolinię nr. (42) 25 35 430 lub napisz swoje pytanie na adres cyfrowaTV@coi.gov.pl.

materiał prasowy KPRM