Jak nie zaginąć w lesie? Policja przestrzega

477
fot. Lubuska Policja

PORADY | Idąc do lasu zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Tylko każdego roku lubuscy policjanci podejmują kilkadziesiąt akcji związanych z poszukiwaniem zaginionych w lasach naszego regionu. W działaniach tych udział biorą duże siły policyjne funkcjonariuszy wielu pionów, którzy są do dyspozycji zaginionych i często są ich jedynym ratunkiem. Zatem oprócz koszyka, nie zapomnij o rozsądku i kilku zasad bezpieczeństwa, które mogą uratować Ci życie!

Choć właściwy sezon na grzybobranie jeszcze się nie rozpoczął, w lubuskie lasy już ruszyli wszyscy Ci, którzy z utęsknieniem czekają na swoje ukochane spacery po lesie za grzybami. Z reguły eskapady te kojarzone są właśnie jako forma przyjemnie spędzonego czasu wolnego na łonie natury, która dodatkowo obdarowuje nas smakiem najlepszych gatunków grzybów. Dodając do tego piękno lubuskich lasów oraz uroczą aurę, powstaje duża pokusa i atrakcja. Z niej korzysta wielu. Ale największe zagrożenia dotyczą osób starszych, którzy bardzo często tracą orientacje w terenie lub też słabną. W tym roku już kilkanaście osób zaginęło w lasach regionu. Nie dla wszystkich powrót do domu okazał się możliwy.
Wybierając się do lasu niezbędnym dziś wydaje się posiadanie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego. To absolutnie nadrzędna zasada bezpieczeństwa, mająca kluczowe znaczenie w późniejszym określeniu stanu bezpieczeństwa zaginionego. Sytuacja ta może decydować czy osoba potrzebująca pomocy po tym, jak zasłabła czy też straciła orientacje w terenie, otrzyma ją za kilka minut czy ta jednak nie dotrze na czas. Mówiąc wprost- naładowany telefon komórkowy może uratować nam życie. Pomocna może również okazać się latarka czy kamizelka odblaskowa. Światło z niej może zostać zauważone przez kordony Policji i innych służb prowadzące działania poszukiwawcze.
Teraz w lipcu słupek rtęci nawet w nocy jest jeszcze stosunkowo wysoki. Ale wraz z upływem letnich dni, temperatura może mocno spadać. Pamiętajmy zatem o tym, aby zabrać ze sobą odzież i nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu. No i oczywiście prowiant.
Warto również w miarę możliwości zapewnić sobie towarzystwo innych osób. Podczas wizyty w lesie bezwzględnie należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów związanych z miejscem, w którym wchodziliśmy do lasu. Prawidłowym zachowaniem jest wcześniejsze uzyskanie informacji do jakiego nadleśnictwa należy obręb lasu, do którego chcemy się wybrać i zapisanie określonego numeru telefonu. Wychodząc z domu, należy poinformować naszych bliskich do którego lasu się wybieramy i określić, kiedy ma się zamiar wrócić. Szybka reakcja rodziny w przypadku zaginięcia bliskiej osoby w lubuskiem już wielokrotnie okazywała się kluczowa dla zdrowia i życia zaginionego.
W przypadku zagubienia w lesie należy starać się dojść do duktu leśnego, a następnie podążać nim aż do skrzyżowania z kolejnym duktem. Tam powinny znajdować się specjalne kamienie oznaczone numerem. Podając ten numer bardzo szybko będzie można zlokalizować miejsce naszego pobytu. Można też zwrócić uwagę na miejsca, gdzie składowane jest wycięte drzewo. Na balach z reguły znajdują się tabliczki z numerem ewidencyjnym, co również może pomóc w zidentyfikowaniu tego miejsca.

Opracował: podinspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Gorzowie Wielkopolskim