Ty decydujesz, na co wydać milion złotych

679

ŻARY | Był czas na zgłaszanie pomysłów, a teraz przyszła pora na wybory. Mieszkańcy Żar mogą zdecydować, na co wydany zostanie w przyszłym roku milion złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jest 12 projektów, a głosowanie potrwa do 11 sierpnia.

PROJEKT NR 1
Ptasi bufet – automaty z pokarmem dla ptaków park przy Al. Jana Pawła II, park przy ul. Ludowej oraz basen w Kunicach
Ptasie Bufety – nowoczesne automaty na monety, które wydają zdrowy pokarm dla ptaków. To inicjatywa, która pomaga dbać o skrzydlate stworzenia, a jednocześnie zachęca ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu parku.
Inicjatywa wprowadzenia Ptasich Bufetów ma duże znaczenie zarówno dla ptaków, jak i dla ludzi. Ptaki odgrywają istotną rolę w naszym ekosystemie, pomagając w kontrolowaniu populacji szkodników, zapylaniu roślin i utrzymaniu równowagi w przyrodzie. Jednak nie zawsze łatwo jest im znaleźć odpowiednią ilość pożywienia, zwłaszcza w obszarach zurbanizowanych. Ptasie Bufety stanowią zatem istotne wsparcie dla ptaków, zapewniając im zdrowe pożywienie.

PROJEKT NR 2
Kolejowa Oświetlenie Uliczne LED – ul. Kolejowa
W związku ze zwiększoną eksploatacją tego terenu (lokale garażowe, przechodnie, droga gminna będąc miejscem przejazdu pojazdów), oraz narastającą przestępczością w tym miejscu, dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na tym terenie oświetlenia ulicznego LED.

PROJEKT NR 3
Trybuny sportowe z zadaszeniem – przy Szkole Podstawowej nr 5
Wokół istniejących miejsc do uprawiania sportu na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach, między innymi wokół boiska do piłki nożnej, brakuje siedzisk dla obserwatorów, zawodników, osób towarzyszącym dzieciom grającym i bawiącym się w strefie aktywności ruchowej. Planujemy 64 miejsc w trzech lub czterech modułach stalowych. Trybuny ze stałym kotwiczeniem będą przeznaczone do użytkowania na otwartej przestrzeni. Konstrukcja trybun wykonana z ocynkowanej ogniowo stali, co zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi. Nie wymaga ciągłej konserwacji. Dla podniesienia komfortu warunków do oglądania widowisk sportowych trybuny będą zadaszone.

PROJEKT NR 4
Zakup quada z przyczepką transportową dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarach-Kunicach
Projekt zakłada zakup quada z napędem 4×4 z przyczepką transportową. Quad będzie wykorzystywany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych jako pojazd wspomagający pracę strażaków w trudnym terenie podczas np.: pożarów lasów oraz poszukiwań ludzi.
Quady od wielu lat sprawdzają się jako bardzo dobry sprzęt ratowniczy, który pomaga, jeżeli chodzi o akcje w trudno dostępnych miejscach. Samochodami osobowymi lub ciężarowymi nie można dojechać wszędzie, m.in. ze względu na bardzo grząski grunt. Tutaj świetnie sprawdzają się quady, do których doczepiamy przyczepki, a na nich znajduje się miedzy innymi sprzęt medyczny. Wykorzystanie quadów podczas akcji gwarantuje zwrotność, łatwość dotarcia do trudnych miejsc i niezawodność. Dodatkowym atutem jest bez wątpienia niska waga pojazdów, dzięki czemu manewrowanie nimi nie sprawia trudności.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu:
– projekt realizuje zadania z zakresu bezpieczeństwa: ochrona przeciwpożarowa i zapobieganie innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska
– zakup quada zwiększy poziom bezpieczeństwa w zakresie ochrony ppoż, ochrony życia i zdrowia mieszkańców
– zwiększy się możliwość działania OSP Żary-Kunice w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa w trudnym terenie.

PROJEKT NR 5
Zakup i montaż czterech kaczkomatów i tablic edukacyjnych o prawidłowym karmieniu ptaków na terenie miasta Żary – park przy Al. Jana Pawła II, park przy ul. Ludowej, basen w Kunicach oraz przy stawie „Przeprawowy”
Montaż urządzeń roboczo zwanych kaczkomatami, mających za zadanie podawać małe porcje karmy dla dzikich ptaków. Proponowane miejsca montażu to: Park Miejski przy ulicy Jana Pawła II w okolicy stawu, park przy ulicy Ludowej w okolicy stawu, staw w Kunicach Żarskich oraz punkt przy stawach: „Przeprawowy”, ”Kwadrat”, ”Borowina” w okolicach byłego basenu wojskowego. Kaczkomat miałby wydzielać określoną porcję karmy po wrzuceniu monety. W ww. miejscach najczęściej gromadzą się ptaki (kaczka krzyżówka, łabędzie oraz inne) i ludzie je dokarmiający. Niestety, mieszkańcy dokarmiają ptaki niewłaściwą karmą (najczęściej pieczywem). Zadanie ma na celu umożliwienie dokarmiania ptaków w sposób właściwy oraz edukację społeczeństwa w tym zakresie. Jednocześnie kaczkomaty gwarantują, że wydawane porcję nie będą na tyle duże, by nie przekarmiać ptaków. Kaczkomaty można wyłączać w okresie letnim i uruchamiać na okres jesienno-zimowy. Ważnym elementem powinno być również zamontowanie tablic edukacyjnych, informujących jaka karma jest właściwa dla jakiego ptaka oraz czym grozi karmienie ptaków np. pieczywem. Projekt obejmuje jednorazowy zakup zapasu karmy, potem opłaty za korzystanie umożliwią już finansowanie kolejnych zapasów.

PROJEKT NR 6
„Zielony zakątek” w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 2 w Żarach – ul. 1 Maja
Celem projektu jest modernizacja betonowej części placu zabaw – wykonaniu w tym miejscu zielonego zakątka oraz zakup dwóch wiat i ośmiu ławek.
Nasze przedszkole dysponuje dużym ogrodem z bazą sprzętową, na którym brak jest miejsca do wypoczynku. Dlatego projekt obejmuje zakupu wiat i ławek oraz wykonanie skalniaka. Dzięki likwidacji betonowych płyt ogród przedszkolny zyska zieloną enklawę, a także zadaszone miejsce dla dzieci służące do wypoczynku, pracy i zabawy. Uatrakcyjni to pobyt dzieci na świeżym powietrzu i korzystnie wpłynie na ich rozwój.

PROJEKT NR 7
Budowa miejsc postojowych przy ul. Poznańskiej
Budowa miejsc postojowych na samochody osobowe przy ul. Poznańskiej (dz. nr 3 przy działce nr 8/11) o nawierzchni utwardzonej.
PROPONOWANA INWESTYCJA SŁUŻYĆ BĘDZIE PRZEDE WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM OSIEDLA, JAK RÓWNIEŻ MIESZKAŃCOM ŻAR KORZYSTAJĄCYM Z PARKU, PLACU ZABAW I FOLWARKU ITP., CELEM JEST UMOŻLIWIENIE PARKOWANIA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH W SPOSÓB NIE UTRUDNIAJĄCY RUCHU INNYCH POJAZDÓW.
ZWIĘKSZENIE LICZBY MIEJSC POSTOJOWYCH SPOWODUJE POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH, ZMNIEJSZENIE ILOŚCI SAMOCHODÓW STOJĄCYCH NA JEZDNIACH ORAZ UŁATWI DOSTĘP DO PLACU ZABAW, FOLWARKU I PARKU. AKTUALNA NIEWIELKA ILOŚĆ MIEJSC POSTOJOWYCH W TEJ OKOLICY UTRUDNIA DOSTĘP DO WYDARZEŃ, KTÓRE OFERUJE FOLWARK ZAMKOWY

PROJEKT NR 8
AKTYWNA DZIESIĄTKA – Rozbudowa infrastruktury rekreacyjno-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Żarach
Niniejsze zadanie jest końcowym etapem edukacyjnego projektu szkolnego „Jestem mieszkańcem Kunic”, realizowanego z uczniami klasy 6, którzy opracowali potrzeby mieszkańców dzielnicy Żar, zwłaszcza osób młodych i seniorów. Projekt zakłada wyposażenie miejsc zielonych przy Szkole Podstawowej nr 10 w Żarach w urządzenia rekreacji ruchowej, zabawowe, sprawnościowe i zwinnościowe, wykonanie podbudowy dla tych urządzeń oraz wyposażenie placu w urządzenia siłowni zewnętrznej. Na terenie szkoły znajduje się plac zabaw dla młodszych dzieci. Brakuje jednak miejsc, w których mogliby wypoczywać starsi uczniowie podczas przerw, zajęć lekcyjnych i świetlicowych oraz po lekcjach. Aktywny wypoczynek to podstawa rozwoju młodego człowieka. Im więcej takich miejsc, tym większa szansa, że młodzi ludzie będą świadomi istoty ruchu w ich życiu. Szkoła jest miejscem łączącym mieszkańców Kunic, dlatego to właśnie na jej terenie najlepiej zamontować proponowane urządzenia, z którego skorzysta najwięcej osób. Z tej przestrzeni będą mogli korzystać mieszkańcy w godzinach popołudniowych, a także w czasie wakacji. W skład zestawu gier plenerowych wchodzą: stół do tenisa, gra piłkarzyki, stół do gry w szachy i chińczyka, gra „kółko i krzyżyk”. Integracyjną częścią zestawu byłyby urządzenia siłowe, tzw. siłownia pod chmurką, która byłaby dostępna dla wszystkich przez cały rok.

PROJEKT NR 9
„Zielone przestrzenie dla społeczności Żar” – nasadzenie kilku drzew w Rynku
Nowe nasadzenia drzew takich jak Lipa, Jawor, Dąb lub Klon na rynku miasta i odbetonowanie powierzchni rynku. To również dobry motyw nawiązujący do przedwojennej estetyki rynku w Żarach.
Poza tym nowe nasadzenia to:
1. Poprawa jakości powietrza. Poprzez ten proces, drzewa przyczyniają się do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń i poprawiają jakość atmosfery. W mieście, gdzie występuje duża koncentracja pojazdów i przemysłu, nowe nasadzenia drzew mogą znacznie poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców.
2. Redukcja efektu wyspy ciepła: Miejskie obszary cierpią z powodu tzw. efektu wyspy ciepła, który jest wynikiem gromadzenia się ciepła w betonie, asfalcie i innych materiałach stosowanych w budynkach i ulicach. Drzewa są naturalnymi osłonami, które mogą zmniejszyć temperaturę otoczenia poprzez cień, parowanie wody i chłodzenie efektem wiatru. Dzięki temu drzewa przyczyniają się do stworzenia bardziej komfortowej i zrównoważonej klimatycznie przestrzeni miejskiej.
3. Poprawa estetyki i wartości miejsca: Drzewa są ważnym elementem w kształtowaniu estetyki miejskiej. Dodają uroku, kolorów i tekstur do krajobrazu, tworząc przyjemne otoczenie dla mieszkańców i odwiedzających. Nasadzenia drzew przyczyniają się do tworzenia atrakcyjnych miejsc do spacerów, relaksu i spotkań społecznych. Ponadto, badania wykazują, że obecność zieleni w mieście może zwiększyć wartość nieruchomości i przyciągać inwestorów.
4. Obecność drzew w mieście ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców. Badania sugerują, że kontakt z naturą, w tym z drzewami, może obniżać poziom stresu, poprawiać samopoczucie
5. konieczne prace to: ściągnięcie części kamieni, przygotowanie gleby i zabezpieczenie przez uszkodzeniami. Milo byłoby aby na rynku pojawiły się minimum 3 lub więcej nowych drzew.

PROJEKT NR 10
Zakup wielkoformatowego ekranu projekcyjnego + akcesoria – ŻDK Luna
Wielkoformatowe ekrany projekcyjne to propozycja dla tych, którym zależy na ekranie dostarczającym wrażeń prosto z sali kinowej. To naprawdę bardzo duże modele, sięgające nawet 8 metrów szerokości. Posiadają także specjalne, kinowe proporcje obrazu (zazwyczaj 16:9 oraz 19:10). To oferta dla wszystkich tych, którzy chcą maksymalnej jakości obrazu wielkich rozdzielczości oraz najsilniejszych z wrażeń.
Zakup takiego urządzenia wraz z niezbędnymi akcesoriami zwiększy atrakcyjność naszej sali. Natomiast multimedialne scenografie podczas wydarzeń w Lunie uatrakcyjnią niemal każdą imprezę.

PROJEKT NR 11
Modernizacja i rozbudowa parkingu na osiedlu Zawiszy Czarnego przy bloku nr 17.
Zadaniem tego projektu jest podjęcie inicjatywy w celu odnowienia parkingu, aby zapewnić większy komfort użytkownikom. Planuje się przeprowadzić modernizację poprzez zastąpienie obecnej nawierzchni np. asfaltem lub kostką brukową. Wraz z tym idzie pomalowanie linii, które wyznaczą nowe, wyraźne miejsca parkingowe. Dodatkowo, zamierza się zwiększyć ilość dostępnych miejsc poprzez usunięcie trawnika pomiędzy poszczególnymi strefami parkingowymi (dokładne szczegóły przedstawione są na zdjęciu w załączniku). W obliczu rosnącej liczby samochodów na osiedlu, istnieje pilna potrzeba zapewnienia większej liczby miejsc postojowych. W szczególności, w weekendy, restauracja Kardamon organizuje różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, co oznacza, że goście potrzebują dogodnych miejsc parkingowych. Dzięki przeprowadzonej modernizacji, ocena tej restauracji z pewnością wzrośnie, ponieważ poprawi się dostępność i wygoda dla klientów, a także zwiększy się ich ogólne zadowolenie.

PROJEKT NR 12
„Dziecięce Żary – Kreowanie Przestrzeni i Aktywności dla Najmłodszych” – park przy ul. Ludowej
Dotyczy placu zabaw przy ulicy Ludowej – zmodernizować plac aby poprawić atrakcyjność, bezpieczeństwo i dostępność.
Aktualizacja urządzeń dodanie nowych atrakcji – tablice do rysowania kredą czy też tablica do gry zręcznościowej, dodanie ławeczki z przystawką o przewijak dla niemowlaka z zadaszeniem.
Udoskonalenie bezpieczeństwa istniejących atrakcji (usunięcie wystających gwoździ, dziur, uszkodzonych desek). Zieleń i cień: Dodanie zieleni, drzew i roślinności wokół placu zabaw może stworzyć przyjemną atmosferę, zapewnić naturalny cień i uzupełnić przestrzeń o elementy natury. Drzewa i krzewy mogą również pełnić funkcję osłony przed wiatrem.
Udoskonalenie bezpieczeństwa istniejących atrakcji (usunięcie wystających gwoździ, dziur, uszkodzonych desek, połamanych elementów). odnowienie ścieżek na placu (powyrywanie chwastów, usunięcie nadmiaru piasku, poprawienie krawężników), uzupełnienie brakujących elementów atrakcji na placu.

GŁOSOWANIE NA STRONIE: https://zary.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski

ATB