Basenu w tym roku nie będzie

8139

Jeszcze w tamtym roku dopuszczany warunkowo do użytkowania basen przy zalewie Karaś tego lata będzie świecił pustkami.

Starostwo prowadzi obecnie inwestycję wokół Karasia. Jest to więc plac budowy, a co za tym idzie – ogranicza to mieszkańcom korzystanie z tego terenu. Z tego też powodu wprowadzono między innymi zakaz wędkowania na całym akwenie.

Na szczęście dla szukających relaksu nad wodą, w pobliżu jest Nowiniec. Akwen wręcz oblegany w sezonie, teraz będzie miał jeszcze więcej atrakcji i udogodnień pozwalających spokojnie i bezpiecznie wypoczywać.

Zabrali kasę

Pieniądze na remont basenu były przewidziane w projekcie budżetu na ten rok. Jednak radni Forum Samorządowego zaplanowane 310 tysięcy złotych zdecydowali przeznaczyć na inne cele. Połowa środków poszła na rów, a druga na remonty dróg asfaltowych. Wybudowanie nowej niecki basenu to koszt około 4 milionów złotych, a Lubska na taki wydatek nie stać. Pozostaje tylko kwestia remontu.

– Wykonaliśmy ekspertyzę budynków przy basenie i one już właściwie nie nadają się do użytku – mówi burmistrz Lubska Lech Jurkowski. – Prosiłem radnych, żeby zostawili w budżecie pieniądze na remont zaplecza sanitarnego basenu, bo obiekt nie zostanie dopuszczony do użytkowania, ale powiedzieli nie.

Basen jest dziurawy, woda z niego ucieka, ale jak twierdzi burmistrz, gdyby były środki na remont, to samą nieckę basenu możnaby na tyle połatać, że w tym sezonie obiekt byłby dostępny dla mieszkańców.

Nowiniec bardziej atrakcyjny

Póki co, gmina prowadzi szereg prac przy innym akwenie. Większość z zaplanowanych będzie wykonana przed sezonem, dzięki temu od drugiej połowy czerwca teren będzie dostępny dla wszystkich.

– Dzięki kolejnym inwestycjom na Nowińcu, teren ten będzie naprawdę bardzo dobrze przygotowany do wypoczynku dla naszych mieszkańców, ale nie tylko, bo przyjeżdżają ludzie z okolicznych gmin, także z Żar – zapewnia burmistrz Jurkowski.

Maria Łaskarzewska, szefowa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku

– Na Nowińcu chcemy powiększyć plażę. Zwiększymy liczbę ratowników, aby mieszkańcy mogli się tu bezpiecznie kąpać. Wykonane zostaną cztery wiaty biesiadne, a także plac zabaw. Teren zostanie ogrodzony. Pojawi się również oświetlenie i monitoring – to w terminie nieco późniejszym, bo obecnie trwają jeszcze prace projektowe. Pozostałe rzeczy na pewno zostaną zrobione do 15 czerwca i już po zlocie motocyklowym, który w tym terminie będzie się tu odbywał, mieszkańcy będą mogli swobodnie korzystać z tego obiektu. Przeprowadziliśmy już rozmowy z WOPR. Kąpielisko będzie strzeżone przez ratowników codziennie od godzin porannych do godziny 20.00. Wstęp jest oczywiście bezpłatny. Również wędkarze, którzy nie mogą łowić na Karasiu ze względu na prowadzoną tam inwestycję, mogą obecnie korzystać z tego zbiornika.

Wybudowanie nowej niecki basenu to koszt około 4 milionów złotych, a Lubska na taki wydatek nie stać.

Andrzej Buczyński