Nocna „walka” w żarskim pałacu. Uderzał szablą. Ranił dwie osoby

3377
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Pałac Promnitzów stał się scenerią niecodziennych wydarzeń. Przebywający na terenie zabytku 45-letni członek Stowarzyszenia Region Łużyce, ranił szablą dwóch 27-letnich mieszkańców Żar.

– Do zdarzenia doszło w nocy 23 grudnia 2023 r. 45-letni mieszkaniec powiatu żarskiego jest podejrzany o spowodowanie uszkodzenia ciała dwóch mężczyzn w wieku 27 lat – mieszkańców Żar – informuje nadkom. Aneta Berestecka, oficer prasowy KPP w Żarach. – 45-latek miał uderzyć mężczyzn szablą, powodując obrażenia ciała – łokcia oraz nadgarstka. 45-latek został zatrzymany i usłyszał zarzut z art. 157 kodeksu karnego. Prokuratura Rejonowa w Żarach zastosowała wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci dozoru.

Wiadomo, że tej nocy członek Stowarzyszenia Region Łużyce przebywał na terenie pałacu. Do zdarzenia doszło około północy. Dwóch mieszkańców Żar weszło na teren kompleksu zamkowo-pałacowego. Jeśli nie mieli zaproszenia, to wejście było z pewnością nieuprawnione. Pałac ma prywatnych właścicieli i jest na co dzień zamknięty. Natknęli się  oni na mężczyznę uzbrojonego w szablę. W wyniku tego spotkania 27-latkowie doznali obrażeń, które wymagały pomocy medycznej. Mówi się nawet o złamanej kończynie. Co do samych okoliczności zdarzenia, trwają ustalenia prowadzone przez prokuraturę. Jak informuje Ewa Antonowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, relacje sprawcy, jak i poszkodowanych, są rozbieżne. Na tym etapie prowadzonych czynności prokuratorskich, jeszcze nie można jednoznacznie stwierdzić, czy sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

Podejrzany usłyszał zarzut z art. 157 kodeksu karnego. O czym mówi ten przepis?
§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą.

Andrzej Buczyński