Żarscy policjanci darowali krew

3537
KPP Gorzów

Czy wiesz, że przysługuje ci ulga podatkowa jeżeli honorowo oddajesz krew? A krew jest bezcennym darem, ratującym życie i zdrowie ludzkie. Do akcji „spoKREWnieni służbą” włączyli się policjanci z żarskiej komendy.

Ogólnopolska akcja „spoKREWnieni służbą” została zainaugurowana 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ta data została wybrana nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. Nad akcją  patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W piątek (17 marca) policjanci z Komendy Powiatowej w Żarach udali się do Oddziału Terenoweg Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Tam oddali krew przyłączając się tym samym do akcji  „spoKREWnieni służbą” . Ta ogólnopolska akcja została zorganizowana w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, ale także, aby zwrócić uwagę na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa , a także zachęcić kolejne osoby do oddawania krwi na rzecz osób potrzebujących.

Nie każdy wie, że w ramach promowania idei oddawania krwi wprowadzona została ulga podatkowa dla osób, które decydują się na honorowe jej przekazywanie.

Darowiznę można odliczyć  od dochodu. Odliczenie roczne to ekwiwalent za krew jaki przysługiwałby dawcy z tytułu przekazania określonej ilości krwi. Teoretycznie można maksymalnie odliczyć 3601 zł rocznie w przypadku mężczyzn oraz 3484 zł w przypadku kobiet. Zachowany musi być warunek, że ulga na krew nie może przekroczyć 6% dochodu. Skąd biorą się te liczby? A no stąd, że  mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 l krwi, a kobieta 1,8 l. Osocza można oddać więcej, bo aż 25 litrów. Ustalona w 2016 roku cena za 1 litr krwi to 130 zł, a osocza to 170 zł, jednakże urzędy skarbowe nie rozróżniają osobnej ceny na krew i osocze. Traktują je na równi i obowiązuje cena 130 zł za jedno i drugie.

MK