Miodu nam nie zabraknie

3174

Doroczny Jarmark Miodu i Wina zbliża się wielkimi krokami. To już dwunasta edycja tej imprezy, która wpisała się na trwałe w klimat miasta.

Jarmark Miodu i Wina tradycyjnie przypada na trzecią sobotę i niedzielę września. W tym roku będzie to 15 i 16 dzień tego miesiąca. W Rynku, obok miejskiego ratusza, jak co roku, staną stoiska handlowe i promocyjne. Z pewnością nie zbraknie różnych rodzajów miodów, także takich, o które trudno w sklepach. Będzie można nabyć najwyższej jakości miody pitne, kupić dobrej marki artykuły spożywcze z wyrobami wędliniarskimi firmy „Motyka” na czele, rękodzieło, słoiki, galanterię szklaną, biżuterię, cebulki kwiatowe.

Stoiska handlowe będą funkcjonować już od wczesnych godzin porannych w sobotę, a uroczyste otwarcie zaplanowane jest o godzinie 12:00. Na scenie zaprezentują się zespoły śpiewacze, a ok. godz. 15:30 wystąpi Piotr Pużak z recitalem „Piosenek, które kochamy”. W niedzielę o godzinie 12:00 zaplanowane są degustacje miodów w konkursie na najsmaczniejszy miód, występ kabaretu „Oj, tam! Oj, tam!”, a po występie gościem będzie Joanna Brodzik i podopieczni fundacji Opiekun Serca, którzy zaprezentują grę miejską „Zamiana”. Zakończenie jarmarku zaplanowane jest około godziny 17:00.

Doroczny jarmark jest także okazją do edukacji na temat walorów zdrowotnych i odżywczych produktów pszczelich. Porad będzie można zasięgnąć na stoiskach. Pszczelarze za każdym razem przypominają, że nie powinno się dodawać miodu do gorącej herbaty, gdyż traci on w ten sposób bardzo dużo na swojej wartości leczniczej. Miód należy dodawać do wody mającej poniżej 40 stopni. Pszczelarze nie zachęcają też do kupowania miodu w marketach, gdyż najczęściej jest to – co widnieje na etykietach –  mieszanka miodów pochodzących z Unii Europejskiej i spoza Unii Europejskiej. Szczególnie jakość miodów „spoza Unii Europejskiej” i spoza Europy może budzić wiele pytań. Kupując miód u lokalnego pszczelarza nie musimy się nad tym zastanawiać, bo mamy gwarancję jakości.

Jarmark organizowany jest od 2007 roku przez pomysłodawców i inicjatorów – członków Towarzystwa Upiększania Miasta we współpracy z Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Żarach. Impreza jest dofinansowana przez Urząd Miejski.

PAS