Filtr ograniczy uciążliwości

3458

W fabryce Swiss Krono uruchomiony został nowoczesny Bio-Elektrofiltr, który jest pierwszą taką ekologiczną instalacją w Polsce. Pozwoli on skutecznie ograniczyć emisję pyłów i substancji zapachowych.

 

Filtr będzie oczyszczać gazy odlotowe pochodzące z suszarni na linii produkcji płyty MDF. Ma spowodować redukcję pyłu o ok. 90 proc. Instalacja, której budowa ruszyła w grudniu 2017 r., kosztowała niebagatelną sumę ponad 40 mln złotych. Jej budowa to efekt przepisów, które weszły w życie w 2015 r.

– To nowoczesna instalacja, która w skuteczny sposób wpłynie na redukcję emisji pyłów i lotnych związków organicznych, w tym formaldehydu do atmosfery – wyjaśnia Maciej Karnicki, prezes zarządu Swiss Krono.

– W tym celu wykorzystywana jest m.in. siła elektrostatyczna. Wskutek działania prądu o bardzo wysokim napięciu następuje oczyszczenie gazów z pyłów i lotnych związków organicznych. Oczyszczone gazy wraz z para wodną powstająca podczas suszenia drewna, odprowadzane są do atmosfery – tłumaczy Jędrzej Kasprzak, prokurent firmy.W żarskiej fabryce zapewniają, że budowa instalacji to przede wszystkim wynik tego, że firma stawia na ekologiczne rozwiązania.

– Nasza firma od lat jest ważnym elementem lokalnej społeczności, dlatego czujemy ogromną odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół nas.  Nieustannie rozwijamy się i inwestujemy w najnowocześniejsze rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na otoczenie – tłumaczy prezes Karnicki.

Bio-Elektrofiltr nie jest pierwszą inwestycją ekologiczną w Swiss Krono. Pierwszy elektrofiltr kondensacyjny firma wybudowała w latach 2006-2009. Obsługuje on linie produkcji płyt OSB i płyt wiórowych. Pozwoliło to znacząco ograniczyć emisję pyłów i substancji zapachowych. Uciążliwości związane z funkcjonowaniem fabryki zostały w znaczny sposób wyeliminowane.

Członkowie zarządu podkreślają, że oprócz budowy filtrów, uruchomiona została także biologiczna oczyszczalnia ścieków oraz wprowadzone inteligentne oświetlenie LED w magazynach, co pozwoliło na 14-krotne zmniejszenie zużycia prądu.

Firma w przyszłym roku będzie obchodziła swoje dwudziestopięciolecie. Od początku cała  inwestycja pochłonęła ok. 650 mln Euro.
Paweł Skrzypczyński
fot. PAS