Zaginiony 13-latek ze Słubic znalazł się w Żarach

1141
mł. insp. Tomasz Białek - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żarach. fot. Lubuska Policja

ŻARY | Młodszy inspektor Tomasz Białek – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żarach – w czasie wolnym od służby, rozpoznał zaginionego 13-latka ze Słubic. Chłopcu towarzyszył poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu 16-latek. Dzięki czujności komendanta chłopcy cali i zdrowi trafili pod opiekę rodziców.

Zaginiony chłopiec wyszedł z domu w środę, 7 kwietnia, i od tego czasu nie powrócił do miejsca zamieszkania, ani nie nawiązał kontaktu z rodziną. W jego poszukiwania zaangażowało się wielu funkcjonariuszy, nie tylko ze słubickiej komendy, ale również z innych jednostek województwa lubuskiego. Rysopis chłopca trafił do funkcjonariuszy z jednostek ościennych, a także do mediów. Bezpieczeństwo młodych ludzi jest jedną z priorytetowych spraw dla wszystkich policjantów, dlatego w przypadku poszukiwań angażuje się w nie wielu funkcjonariuszy, również w tym przypadku.

We wtorek, 13 kwietnia, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żarach, młodszy inspektor Tomasz Białek w czasie wolnym od służby, w jednym z marketów w Żarach zauważył dwóch chłopców. Obaj zachowywali się podejrzanie, rozglądali się ukradkiem i szybkim krokiem wyszli ze sklepu. Komendant pozostał czujny, zakończył zakupy i ruszył za nimi, ponieważ zachowanie i ubiór jednego z nich odpowiadał zaginionemu. Obaj mieli twarze zasłonięte maseczkami, więc trudno było w stu procentach potwierdzić, że jeden z nich to zaginiony 13-latek. Komendant za pośrednictwem dyżurnego wezwał patrol i wspólnie z policjantami pojechał w kierunku, w którym oddalili się młodzi ludzie. Chłopcy na widok radiowozu zaczęli uciekać, rozdzielili się, każdy w inną stronę. W ślad za nimi w pieszy pościg ruszyli komendant oraz jeden z funkcjonariuszy. Dwaj uciekinierzy po chwili zostali zatrzymani. Okazało się, że jednym z chłopców jest zaginiony 13-latek. Towarzyszył mu 16-letni mieszkaniec powiatu żarskiego, który był poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu. Dzięki czujności I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Żarach wszystko zakończyło się szczęśliwie. Chłopcy zostali dowiezieni do komendy, a potem cali i zdrowi przekazani rodzicom.

kom. Aneta Berestecka


 

Kilka najważniejszych wskazówek policjantów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP — jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka:

  • Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
  • Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
  • Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
  • Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
  • Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka:

  • Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
  • Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
  • W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
  • Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
  • W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.

źródło: Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP