Strzały i policyjny pościg w Żarach

2992

W piątkowe popołudnie, 20 września na terenie Żar działania żarskich funkcjonariuszy wspomagali policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wlkp.

Przed godziną 17.00 na ulicy Okrzei w Żarach, patrol policjantów zauważył samochód marki Opel na niemieckich numerach rejestracyjnych, którego kierowca na widok radiowozu gwałtownie skręcił. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli za tym samochodem. Kierowca opla wjechał w podwórze i tam się zatrzymał. Kiedy funkcjonariusze wyszli z radiowozu, kierowca odwrócił się w ich kierunku, wrzucił wsteczny bieg i gwałtownie ruszył w ich stronę. Policjanci zmuszeni byli odskoczyć, aby uniknąć rozjechania. Opel staranował radiowóz, a kierowca rozpoczął ucieczkę, nie reagując na okrzyki policjantów. Funkcjonariusze wykorzystali broń służbową, strzelając w kierunku kół pojazdu aby go unieruchomić. Mimo tego kierowca opla odjechał. W jego aucie znajdował się pasażer. Kierowca rozpoczął niebezpieczną jazdę ulicami miasta. Nie reagował na sygnały wysyłane przez policyjny radiowóz.

W żarskiej jednostce ogłoszono alarm. Funkcjonariusze wszystkich pionów zaangażowali się w poszukiwania. Na obrzeżach miasta szybko odnaleźli porzucony pojazd. Dzięki dobremu rozpoznaniu, wiedzy i typowaniom żarskich policjantów, już po niespełna dwóch godzinach od zdarzenia, 29-letni kierowca i 22-letni pasażer byli w rękach policjantów. Jak się okazało kierowca miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, gdzie oczekuje na przesłuchanie. Do wyjaśnienia zatrzymano również pasażera.

Kierowca usłyszy najprawdopodobniej zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy, nie zatrzymania się do kontroli drogowej, kierowania w stanie nietrzeźwości oraz uszkodzenia mienia. Materiał dowodowy w tej sprawie nadal jest zbierany. 29-latkowi może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

MK, źródło KPP żary