Kochasz zwierzaki? Możesz pomóc

3468
foto Andrzej Buczyński
foto Andrzej Buczński

Nie trzeba od razu zabierać psa ze sobą do domu. Wystarczy wyprowadzić go na spacer, a będzie szczęśliwy.

Zwierzakom przebywającym w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Żarach pomóc można na wiele sposobów. Idzie czas wiosennych porządków. Zamiast wyrzucić coś na śmietnik, warto pomyśleć o bezdomnych psach.

– Przez cały rok zbieramy koce, stare prześcieradła, ręczniki, które są nam niezbędne w okresie zimowym – mówi Katarzyna Łach z żarskiego schroniska. – Poza tym zawsze bardzo chętnie przyjmiemy mięsną karmę, a także środki do mycia i pielęgnacji czworonogów.

Schronisko jest wprawdzie utrzymywane z pieniędzy miejskich i posiada środki na podstawowe funkcjonowanie, jednak każdy dodatkowy dar uprzyjemni życie przebywającym tam psom.

Z każdym na spacer

W schronisku funkcjonuje tak zwany wolontariat indywidualny. Polega to na tym, że każdy może przyjść i wyprowadzić psa na spacer. Z jednym zastrzeżeniem – dzieci muszą być pod opieką osób pełnoletnich.

– Jeśli dziecko nie ma możliwości przyjścia z osobą dorosłą, to w piątki i soboty organizowany jest wolontariat prowadzony przez stowarzyszenie „Aport” i tam te dzieci mogą się zgłaszać – informuje Katarzyna Łach. – Nasze psy bardzo lubią chodzić na spacery i cieszą się, gdy młodzież przychodzi.

Przychodzą także dorośli, niektórzy co tydzień, a nawet codziennie. Jest to ciekawa forma i możliwość przebywania ze zwierzętami, szczególnie dla tych, którzy nie mają odpowiednich warunków, bądź też z różnych innych przyczyn nie mogą trzymać zwierząt w domu.

Test przed decyzją

Wiele dzieci chciałoby mieć psa. Rodzice jednak zazwyczaj są pełni wątpliwości, czy nie jest to chwilowy kaprys dziecka. Czy młody właściciel czworonoga będzie się nim odpowiednio zajmował zdając sobie sprawę z tego, że żywego zwierzaka nie da się odstawić na półkę jak zabawkę, kiedy się już znudzi.

Można się o tym przekonać zabierając dziecko do schroniska i sprawdzić, jakie ma podejście do zwierząt. Może też przy okazji jakiś piesek szczególnie przypadnie do gustu i będzie można go adoptować.

Za szczeniaka zapłacimy 45 złotych, za psa w wieku od pół roku do 6 lat – 55 złotych. Psy starsze są do wzięcia za darmo. Mamy przy okazji pewność, że psy ze schroniska są zaszczepione, odrobaczone, wysterylizowane.

Warto przemyśleć

Co w sytuacji, kiedy adoptujemy psa, ale okaże się że to był błąd? W tym wypadku też jest pewien margines na zmianę decyzji. W umowie ze schroniskiem widnieje zapis, że psa można oddać w przeciągu 14 dni. Pracownicy schroniska przekonują jednak, że lepiej najpierw dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji o adopcji psa, niż robić to pochopnie. Różnie to bywa. Piesek może inaczej zachowywać się w schronisku, a inaczej w domu.

– Zawsze służymy tu pomocą, dobrą radą przy wyborze psa – mówi Katarzyna Łach. – Po wyborze również, bo zdarza się, że ludzie dzwonią, chcą jeszcze o coś dopytać, co zrobić, czy jak się w danej sytuacji zachować.

Dodatkowe usługi

Mieszkańcy Żar mają możliwość oddania psa do schroniska na stałe. Wiąże się to jednak z opłatą w wysokości 600 złotych. Różne sytuacje życiowe mogą uniemożliwić dalszą opiekę nad zwierzęciem. Pies oddany do schroniska będzie miał zapewnioną opiekę, a ten porzucony w lesie – już niekoniecznie.

Możemy też pozostawić psa w schronisku na zasadach hotelowych. W tym wypadku trzeba liczyć się z opłatą w wysokości niespełna 25 złotych za dobę za psa małego. Pobyt dużego psa to wydatek prawie 35 złotych.

Andrzej Buczyński